ویژگی ها و امتیازات کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی

 | تاریخ ارسال: 1399/2/6 | 

رشته کارشناسی ارشد علوم قضایی که از جدیدترین رشته های مصوب علوم انسانی در آموزش عالی کشور محسوب می شود توسط دانشگاه علوم قضایی طراحی گردید و مجوز اجرای آن در اختیار این دانشگاه است.دانشجویان این مقطع از طریق آزمون سراسری از میان داوطلبان علاقمند گروههای آموزشی علوم انسانی ،علوم تجربی ،ریاضی فیزیک با داشتن رتبه های برتر پس از طی مراحل گزینش برای جذب در خدمت قضایی پذیرش و بورسیه قوه قضائیه می شوند. امتیازاتی که دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی از آن برخوردار می شوند:

 1. دانشجویان پس از گذراندن دروس مقطع کارشناسی در یکی از شش گرایش کارشناسی ارشد ادامه تحصیل می دهند. این رشته ها که گلچینی از حدود ۲۵ رشته کارشناسی ارشد حقوق به شمار می روند عبارتند از حقوق خصوصی، حقوق عمومی، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق خانواده، حقوق تجارت، حقوق ثبت.
 2. دانشجویان در طول تحصیل مقرری بورس( حقوق ماهیانه کارآموزان قضایی )دریافت می نمایند.
 3. دانشجویان پس از طی آموزش عمومی خدمت سربازی بقیه مدت خدمت را در قالب اشتغال به کار در قوه قضائیه به مدت ۱۰ سال سپری خواهند کرد. این وضعیت به موجب قانون خاصی با عنوان « قانون گذراندن مدت خدمت وظیفه فارغ التحصیلان دانشکده علوم قضایی در محاکم کشور» در سال ۱۳۷۳ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.
 4. فارغ التحصیلان ممتاز کارشناسی ارشد پیوسته در صورت داشتن شرایط پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان، برابر مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، می توانند بدون شرکت در آزمون سراسری دکتری، در مقطع دکترای تخصصی رشته های حقوق ادامه تحصیل نمایند.
 5. دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته پس از ۶ سال تحصیل با مدرک کارشناسی ارشد و طی دوره کارآموزی قضایی وارد خدمت قضایی خواهند شد.
 6. دانشجویان در دوران تحصیل از خوابگاه و خدمات رفاهی در حد امکانات دانشگاه استفاده می نمایند . در سال های اخیر اقدامات قابل توجهی در جهت بهبود فضای خوابگاهی و امکانات رفاهی دانشجویان صورت گرفته که این تلاش ها تا رسیدن به حد مطلوب تداوم خواهد داشت.
 7. سنوات تحصیل دانشجویان (که حدود ۶ سال به طول می انجامد) جزء سابقه خدمت آنان محسوب می شود.
 8. دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته چنانچه پس از گذراندن واحد های در حد کارشناسی نتوانند معدل حداقل ۱۵ را کسب کنند فرصت شرکت در آزمون جامع را دارند و در صورت موفقیت در این آزمون می توانند در یکی از گرایش های ارشد ادامه تحصیل داده و پس از آن وارد قوه قضائیه شوند. این در حالی است که دانشجویان مقطع کارشناسی در صورت عدم کسب معدل ۱۵ مطابق تعهد نامه محضری خود از ورود به خدمت قضایی محروم بوده و باید هزینه های تحصیلی خود را بپردازند و مقرری های دریافتی را مسترد نمایند.
 9. رویکرد دانشگاه علوم قضایی در سال های پیش رو تقویت بیشتر این مقطع و کاهش پذیرش دانشجوی بورسیه در مقطع کارشناسی است .از این رو دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته در کانون توجه برنامه های آموزشی ،فرهنگی و کارآموزی قضایی قرار خواهند داشت.

جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید.


دفعات مشاهده: 79077 بار   |   دفعات چاپ: 876 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

امتیازات برنامه آموزشی رشته علوم قضایی دانشگاه نسبت به دیگر دانشکده های حقوق

 | تاریخ ارسال: 1399/2/6 | 

با توجه به رسالت و اهداف تعریف شده برای دانشگاه علوم قضایی، بیش از سه دهه از فعالیت این مجموعه منحصراً به پرورش کادر قضایی قوه قضاِِییه در چارچوب رشته کارشناسی علوم قضایی اختصاص داشته است. هم اکنون نیز با وجود تنوع رشته ها و مقاطع تحصیلی، هم چنان دانشجویان بورسیه که در رشته کارشناسی علوم قضایی تحصیل و خود را برای ورود به خدمت قضایی آماده می کنند، در کانون توجه برنامه های آموزشی و فرهنگی قرار دارند.

جدای از برنامه های خاص فرهنگی، اخلاقی و اعتقادی که با هدف تحکیم بنیان های فکری دانشجویان طراحی و اجرا می شود، برنامه آموزشی این دانشجویان نیز تفاوت های مهمی با دیگر مراکز آموزشی عالی حقوق در ایران دارد. در رشته علوم قضایی، دانشجویان کلیه واحد های درسی رشته حقوق را که در دیگر دانشگاهها هم ارائه می شود، می گذرانند. افزون بر آن می توان به موارد زیر به عنوان مهمترین امتیازات برنامه آموزشی رشته علوم قضایی این دانشگاه نسبت به دیگر دانشکده های حقوق اشاره نمود.

این موارد با توجه به تأکید اساسنامه دانشگاه بر ضرورت آشنایی گسترده و عمیق دانشجویان با مباحث فقهی و اصولی در برنامه درسی مصوب وزارت علوم پیش بینی شده و در مواردی نیز به وسیله ریاست محترم قوه قضاییه تصمیم گیری می شود:

۱. آشنایی وسیع با زبان و ادبیات عربی برای سهولت فهم و استفاده از متون فقهی: این بسته آموزشی در قالب ۳ درس و با توجه به ساعات برگزاری کلاس به ارزش ۱۰ واحد درسی ارائه می شود.

۲. مرور یک دوره کامل از مباحث فقهی (غیر از عبادات) به علاوه دروس اصول فقه و قواعد فقه و آیات الاحکام: این مجموعه دروس در چارچوب ۱۱ عنوان درسی ارائه می شود و با توجه به ساعات برگزاری کلاس، از ارزشی معادل ۴۰ واحد درسی برخوردار است و با لحاظ دروس عربی، حدود یک چهارم واحد های درسی دوره کارشناسی را تشکیل می دهد.

۳.  تأکید خاص بر آموزش زبان انگلیسی به طور مستمر از ابتدا تا انتهای دوره کارشناسی در قالب ۶ عنوان درس که با ارزش معادل ۱۴ واحد درسی ارائه می شود برنامه ریزی این دروس به شکلی است که دانشجو در هر ترم در حال آموزش زبان انگلیسی باشد.

۴. کارآموزی قضایی ضمن تحصیل: در طول دوره تحصیل کارشناسی، بخشی از برنامه دانشجویان به فراگیری آموزش ها و مهارت های لازم برای اشتغالات قضایی اختصاص دارد. در این برنامه ها که اغلب در قالب کارگاههای آموزشی اجرا می شود از تجربیات استادان مجرب و قضات ارشد استفاده می شود. افزون بر آنکه در ارائه سایر دروس نیز در کنار آموزش های نظری رویکرد عملی هم مورد توجه استادان می باشد.

۵.به منظور بهبود بیشتر روش ها و عملکرد ها در نحوه انجام کارآموزی، همکاری مطلوبی میان دانشگاه علوم قضایی و معاونت منابع انسانی و قوه قضاییه در جریان است که هدف نهایی آن افزایش بازدهی آموزش های عملی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه می باشد.

۶. با توجه به اهمیت منصب قضاء، همواره برای ورود فارغ التحصیلان دانشگاه به دستگاه قضایی شرط احراز صلاحیت های علمی و آموزشی مطرح بوده و غالباً این امر به وسیله کسب حداقلی از معدل دوره کارشناسی کنترل می شد. در حال حاضر فارغ التحصیلان این دانشگاه برای ورود به خدمت قضایی باید حداقل معدل ۱۵ را کسب نمایند.

 

جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید.


دفعات مشاهده: 76933 بار   |   دفعات چاپ: 838 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

امتیازات بورس تحصیلی دانشگاه علوم قضایی

 1. دریافت ابلاغ کارآموزی ضمن تحصیل از ابتدای دوره تحصیلی و اشتغال به کار در قوه قضاییه پس از فراغت ازتحصیل
 2. دریافت مقرری ماهیانه(حقوق پایه دو قضایی)
 3. احتساب سال های تحصیل در دانشگاه به عنوان سوابق خدمت
 4. گذراندن خدمت سربازی در قالب اشتغال در قوه قضاییه
 5. استفاده از خوابگاه، بیمه درمانی و خدمات رفاهی در طول دوره تحصیلی

دفعات مشاهده: 73102 بار   |   دفعات چاپ: 1002 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر