اخبار دانشگاه

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۹/۲۳ | 

نشست تخصصی معرفی و نقد کتاب «حقوق مدنی: قراردادهای ویژه» اثر جناب آقای دکتر سید محمود کاشانی، در روز شنبه ۲۰ آذر ماه با حضور مولف کتاب و اساتید و صاحب نظران حوزه حقوق مدنی و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری حقوق برگزارشد.

در ابتدای این نشست، دکتر شریعت باقری رییس دانشگاه برگزاری چنین جلساتی را فرصتی مناسب برای معرفی دقیق و تفصیلی کتب ارزشمند منتشر شده، به جامعه حقوقی کشور دانست.

AWT IMAGE

وی گفت:

« برخی از مولفین در تدوین کتب حقوق مدنی به شرح و تفصیل مفاد قانون مدنی می پردازند و برخی با نگاه نقادانه و اجتهادی در صدد ارائه پیشنهاداتی جهت مرتفع نمودن نقایص و کاستی های قانون هستند که کتاب حاضر در زمره دسته دوم است.»

دکتر سید محمود کاشانی، استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی کتاب را حاصل تجارب و تدریس سالهای متمادی خود ذکر کرد. و با یادآوری این نکته که قانونگذاری باید با تحولات جامعه همگام باشد ضمن اشاره به مباحثی از قانون مدنی به لزوم به روز رسانی و انطباق مواد قانون مدنی ایران با موضوعات مستحدثه در کشور تاکید نمود. وی همچنین خاطر نشان کردند:

حقوق مدنی بر مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشورها تاثیر گذار است و باید قادر به پاسخگویی و حل معضلات حقوقی جدید باشد.

وی همچنین ضمن بیان اینکه کتاب صرفا به شرح قانون مدنی اختصاص ندارد تاکید کرد:

کتب حقوق مدنی برای دانشجویان باید به گونه ای تدوین شود که با نگاه تطبیقی از مفاد قوانین دیگر کشورها نیز اطلاع پیدا نمایند.

دکتر کاشانی موضوعات؛ اشاعه، شرکت مدنی، تقسیم مال مشترک، ضمان عقدی و اشخاص دچار نارسایی در سنین بالا را از جمله مسائلی معرفی نمودندکه قانون مدنی ایران در آنها نیازمند به روز رسانی است.

AWT IMAGE

سپس دکتر غلامعلی سیفی زیناب، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی کتاب مذکور را در حوزه حقوق مدنی بسیار سودمند تلقی و انتخاب عنوان جدید «قراردادهای ویژه» به جای عقود معین را مورد تحسین قرار داد. وی دیباچه کتاب را یکی از نقاط عطف و شاهکارهای این اثر معرفی کرد که موضوعات مختلفی نظیر چگونگی تفسیر قانون، نقد سازمان دادگستری، اعتبار امر مختوم، جایگاه دیوان عالی کشور، مالکیت و سلب مالکیت در آن مورد بررسی قرار گرفته است. دکتر سیفی یکی دیگر از نقاط قوت این کتاب را متن روان و سلیس و پایبندی به زبان فارسی در گزینش لغات و اصطلاحات معرفی کرد و این مساله را همسو با نظام جهانی تطبیق مقررات قانونی با ادبیات نسل جدید برای فهم بهتر قانون ذکر نمود.

دکتر سید مرتضی قاسم زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم قضائی نیز کتاب مورد نظر را حاصل تلفیق تجارب، زحمات و ابتکارات مولف معرفی و مباحث انتقادی آن به ویژه موضوع تقسیم اراضی کشاورزی را بسیار مهم و مفید قلمداد کرد. وی با اشاره به اهمیت مباحث مطروحه در کتاب خواستار تفصیل بیشتر برخی از مطالب و اختصاص بیش از یک جلد به این موضوع گردید. و عنوان جدید انتخاب شده برای کتاب را نیز مورد تمجید قرار داد.

AWT IMAGE

کلیدواژه ها: نشست تخصصی معرفی و نقد کتاب «حقوق مدنی:قراردادهای ویژه» | دکتر سید محمود کاشانی |

دفعات مشاهده: 2016 بار   |   دفعات چاپ: 244 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 10 بار   |   0 نظر