سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای امینی در مراسم استقبال از دانشجویان جدید الورود

  سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای امینی در مراسم استقبال از دانشجویان جدید الورود

حجت الاسلام و المسلمین آقای امینی:

بهینه سازی دستگاه قضا به عهده دانشگاه قوه قضاییه است./دانشگاه علوم قضایی به فکر تولید دانش قضایی باشد.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه گفتند:

  «بهینه سازی دستگاه قضا به عهده دانشگاه قوه قضاییه است و ما متاسفانه در حال حاضر در دستگاه قضا با حجم زیادی از پرونده ها مواجه هستیم و تزریق مدام قاضی به دستگاه قضا جایی باید متوقف شود و فکر برای شرایط دستگاه قضا بشود.»

حجت السلام و المسلمین امینی

حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای امینی در مراسم استقبال از دانشجویان جدیدالورود، اظهار داشتند: «دانشگاه قوه قضاییه با تمام دانشگاه های دیگر متفاوت است، چون دانشجویان این دانشگاه با حس تلاش برای انجام رسالت و مسئولیتی خطیر به اینجا وارد شده اند.»

وی ادامه داد:

«مسئولیت هایی که به عهده دانشجویان است، مضاف بر مسئولیت سایر دانشجویان است.»

مراسم استقبال از دانشجویان جدید الورود

ایشان با اشاره به اینکه بنیانگذار این دانشگاه شهید بهشتی بوده اند، ادامه دادند:

«اهداف تشکیل این دانشگاه سه هدف عمده است:

هدف اول استقلال قاضی است. در واقع هر کسی که در قوه قضاییه ابلاغی گرفت و در دادگاه های عالی در حوزه مربوط به خود فعالیت کرد، اراده اش حاکم و مستقل است.

ذکر این نکته ضروری است که در سایر ادارات کارمندان اداری در بدو ورود زیر نظر مقام مسئولی کار را شروع می کنند، اما در امر قضا قاضی به طور مستقل اداره امور را بعهده دارد و این فرق اساسی دستگاه قضا با سایر دستگا ه های اجرایی در کشور است.

هدف دوم دانش محور بودن دستگاه قضا است. قاضی در حقیقت کاری شبیه کار فقیه و مجتهد انجام میدهد، درست است که به قانون دسترسی دارد اما استخراج آن به تلاش قاضی بر میگردد و در این مسیر وی باید به کتب فقهی و سایر منابع مرتبط مراجعه کند.

در این میسر آنچه که از اهمیت بالایی برخوردار است، تسلط افراد به دانش حقوقی، قضایی، فقهی و ..... است. در سایر دستگاه ها این فرایند پس از مدت زمانی مشخص امر عادی میشود و به این سطح از خلاقیت نیاز ندارد.

هدف سوم عدالت محور بودن دستگاه قضا است. دستگاه قضا را به دستگاه عدالت تعبیه میکنند به این دلیل که هدف اصلی این دستگاه رسیدگی به امور مختلف به منظور اجرای عدالت است و در دستگاه قضایی کار اصلی قاضی اجرای عدالت است.»

دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای امینی با اشاره به اینکه دو هدف اول برای تامین هدف سوم می باشد، اظهار داشتند:

«دانشجویان باید بدانند برای چه مسئولیت مهم و خطیری آماده می شوند.

قضاوت نابجا تاثیر مهمی حتی بر امور طبیعی دارد و این مسائل، مسائلی است که شما از دوران دانشجویی نباید از آن غافل باشید.»

معاون منابع انسانی قوه قضاییه با بیان اینکه ایمان برای هر فرد امتیاز محسوب می شود، اما لازمه اصلی کار قاضی است و یک قاضی برای قضاوت عادلانه باید با ایمان باشد، تصریح فرمودند:

«دانشجویان و مسئولین محترم دانشگاه قوه قضاییه از این نکته غافل نباشند که روی مسائل فقهی وقت اضافه تری صرف کنند . قاضی باید به تمام مسائل اشراف داشته باشد، به همین دلیل تفکیک ادبیات فقهی از ادبیات حقوقی تفکیکی نابجاست.»

ایشان ادامه دادند:

« دانشگاه قوه قضاییه باید در یک موقعیت ممتاز قرار بگیرد، گرچه امکانات فعلی در خور دانشگاه نیست.

در حال حاضر بخش قابل توجه قضات ما فارغ التحصیل همین دانشگاه هستند و امیدواریم این امتیاز برای دانشگاه قوه قضاییه محفوظ بماند و این دانشگاه علاوه بر مسئولیت فعلی به تولید دانش قضایی، فکر نو و تحول در دستگاه قضایی، همچنین آموزش های ضمن خدمت بپردازد.»

وی به بهینه سازی دستگاه قضا اشاره کرد و گفتند:

«بهینه سازی دستگاه قضا به عهده دانشگاه قوه قضاییه است و ما متاسفانه در حال حاضر در دستگاه قضا با حجم زیادی از پرونده ها مواجه هستیم و تزریق مدام قاضی به دستگاه قضا جایی باید متوقف شود و فکر برای این شرایط دستگاه قضا بشود. »

دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

حجت الاسلام امینی در پایان خاطر نشان کردند:

«دانشگاه قوه قضاییه در بسط و گسترش قوه قضاییه می تواند نقش بسزایی ایفا کند و امیدواریم دوستان و دانشجویان جدید با همین نشاط کار خود را آغاز و ادامه دهند و ان شاء الله در پایان دوره، قضات خوبی به دستگاه قضا اضافه شود.»دفعات مشاهده: 8709 بار   |   دفعات چاپ: 1011 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر