6 الویت اصلی رهبری برای دستگاه قضا کدام است؟

 6 الویت اصلی رهبری برای دستگاه قضا کدام است؟

الویت اصلی رهبری برای دستگاه قضا کدام است؟

  از تدارک سازوکار ویژه و روشن برای اجرای سیاست ها تا افزایش همکاری های قوا

  حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار روز گذشته شان با مسئولان عالی قضائی کشور، 6 الویت اصلی از جمله تدارک سازو کار ویژه و روشن برای اجرای سیاست ها تا افزایش همکاری ها ی 3 قوه را برای اجرا در 5 سال آینده بر شمردند.

  به گزارش خبرنگار قضایی فارس،ر معظم انقلاب روز گذشته و در آغاز هفته قوه قضائیه در دیدار با مسئولان دستگاه قضایی کشور رهنمود هایی را به مسئولان ارائه کردند.

  رهبری در سخنان خود 6 الویت کاری را برای فصل جدید فعالیت های دستگاه قضایی کشور تبین کردند که در زیر متن فرمایشات معظم له را می خوانید.

  رهبر انقلاب اسلامی ضمن تشکر و قدردانی از تلاش های رئیس قوه قضائیه و مسئولان عالی این قوه در 5 سال گذشته، شش الویت اصلی را برای دوره جدید بیان کردند.

  «ساز و کار ویژه و روشن برای اجرای سیاست ها» اولین الویتی بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند و گفتند: باید ساز و کار ویژه و روشنی برای نظارت و اجرای سیاست های مربوط به قوه قضائیه و تبدیل این سیاست ها به برنامه و عملیاتی شدن همه آنها، تدارک دیده شود.

  حضرت آیت الله خامنه ای دومین الویت اصلی دستگاه قضائی را «نظارت بر عملکردها اعم از عملکرد قضات و عملکرد مدیران» برشمردند و خاطرنشان کردند: این نظارت ها باید به گونه ای جدی و گسترده باشند که اشکالات و شکایات از برخی عملکردها، به پایین ترین سطح ممکن برسد.

  ایشان به موضوع «لزوم عدم تأخیر در اجرای احکام» بعنوان سومین الویت اشاره کردند و افزودند: برخی تأخیر های طولانی در اجرای احکام، معلول برخی نقیصه ها است که باید شناسایی و بر طرف شوند.

  رهبر انقلاب در خصوص اطاله دادرسی یک نکته را متذکر شدند و گفتند: کاهش آمار میانگین اطاله دادرسی، خوب است اما باید توجه شود که چه تعداد پرونده در محدوده مدت زمان حداکثری این آمار میانگین، بررسی می شوند که اگر این آمار بالا باشد، باید کاهش یابد.

  «کادرسازی و جانشین پروری»، الویت چهارمی بود که حضرت آیت الله خامنه ای به آن اشاره کردند و در خصوص «پیشگیری از جرم» به عنوان الویت پنجم افزودند: پیشگیری از جرم یک موضوع فرا قوه ای است، بنابراین قوه قضائیه برای پیشگیری از جرم باید ارتباط خود را با دستگاه های مرتبط با این موضوع، مستحکم و نقاط مشترک با آنها را تقویت کند.

  ایشان خاطر نشان کردند: پیشگیری از جرم، یک موضوع کاملا علمی، نیز است و بر همین اساس باید برای شناسایی عوامل جرم و آسیب های ناشی از آن با صاحب نظران و کارشناسان این موضوع مشورت و همکاری شود.

  ششمین و آخرین الویتی که رهبر انقلاب اسلامی بیان کردند،«افزایش همکاری های سه قوه» بود.

  حضرت ایت الله خامنه ای گفتند: سفارش همیشگی و مؤکد من به روسای قوا، افزای همکاری ها است که این همکاری ها شامل دو عرصه مسائل درون دستگاهی، و مسائل کلان کشور است.

  ایشان تأکید کردند: در مجموعه نظام اسلامی باید در مسائل گوناگون، « همصدایی» از رؤسای قوا شنیده شود.

منبع:خبرگزاری فارس 

چاپ این صفحه

کلیدواژه ها: 6 الويت اصلی رهبری برای دستگاه قضا کدام است؟ |


دفعات مشاهده: 10898 بار   |   دفعات چاپ: 867 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 21 بار   |   0 نظر