طراحی رشته‌های متعدد مرتبط با موضوع پیشگیری از فساد در دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

 | تاریخ ارسال: 1402/12/8 | 
دکتر محسنی در چهارمین همایش انقلاب اسلامی وحقوق شهروندی گفت : از جمله اقدامات مهم دانشگاه علوم قضایی وخدمات اداری طراحی رشته‌های متعدد که مرتبط با بحث‌های پیشگیری از فساد است که موجب حضور قضات آموزش دیده با تخصص‌های مختلف در عرصه قضائی خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری ، دکتر فرید محسنی رئیس دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری در چهارمین همایش انقلاب اسلامی وحقوق شهروندی با محوریت  ساز وکارهای حقوقی مؤثر مقابله با فساد اداری و اقتصادی، اظهار داشت : اهمیت مبارزه با فساد اداری و اقتصادی بر همه روشن است و قانون حمایت از گزارشگران فساد که به شماره۲۱۶-۱۱/۸۲۹۱۷ مورخ۱۷/۱۰/۱۴۰۲ به تصویب مجلس رسیده است و از سوی دیگر دولت خدمتگزار  در تلاش است تا در مبارزه با فساد فعالیت مؤثری داشته باشد و نظام قضایی هم همراهی بسیار مطلوبی در این زمینه ها داشته است.
دکتر محسنی گفت: در مباحث سیاست جنائی مطرح است که اگر جامعه‌ای بخواهد در یک هنجار اجتماعی و موضوع قانونی موفق باشد، لازم است چهار سیاست تقنینی، اجرایی، قضائی و مشارکتی با یکدیگرهمسوء باشند تا دولت به معنای عام خود بتواند با همکاری مردم در تحقق اهداف و سیاست های تعیین شده موفق گردد.
رئیس دانشگاه علوم قضایی تأکید کرد: لازمه موفقیت در سیاست جنائی مشارکتی در زمینه مبارزه با فساد آن است که فرهنگ عمومی دراین زمینه ارتقاء یابد و در این زمینه آموزش نقش بسزایی دارد. براین مبنا جایگاه آموزش عالی، آموزش و پرورش و سایر نهادها و مراکز مرتبط با امر آموزش مشخص می‌گردد.
در میان رشته های دانشگاهی رشته حقوق  و رشته علوم قضایی به طور مشخص دارای دروسی هستند که دانشجویان آن با موضوع فساد اداری و اقتصادی و مباحث پیشگیری آشنا می‌شوند و لذا می‌توان از توان آنها در این زمینه استفاده کرد.
دکتر محسنی گفت: اولین دوره رشته کارشناسی ارشد ناپیوسته علوم قضایی از مهرماه سال گذشته آغاز شده که دوره آن سه ساله است و علاقمندان می توانند از طریق کنکور سراسری  در این رشته پذیرفته شوند، در این رشته دانشگاهی مباحث نظری و دروس اصلی سه رشته کارشناسی ارشد حقوق عمومی، خصوصی و جزا برای دانشجویان تدریس می شود. علاوه بر این ، دروس  فقهی، اعتقادی وکار آموزی قضائی را فرا می‌گیرند. می‌توان گفت تا به حال با این ترکیب هیچ رشته‌ای در کشور وجود نداشته است.
رئیس دانشگاه علوم قضایی ادامه داد: نکته مهم آن است که  درس‌های مرتبط با جرایم اقتصادی، حقوق اداری پیشرفته، جرایم تجاری، جرائم علیه عفت واخلاق عمومی و تحلیل آرا، و موضوعات مبارزه با فساد، کنوانسیون ها و قوانین داخلی و رویه قضایی دراین رشته گنجانده شده است.
دکتر محسنی بیان کرد : اقدام مؤثر دیگری که مرتبط با امر مبارزه با فساد در دانشگاه  علوم قضایی صورت گرفته آن است که رشته‌های متعددی در دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری طراحی شده که برخی از آن  با بحث‌های پیشگیری از فساد مرتبط است و فارغ التحصیلان آن که در آینده موفق به اشتغال در شغل قضاوت می‌گردند، می‌توانند به نحو تخصصی دراین زمینه فعالیت نمایند.

رئیس دانشگاه علوم قضایی ادامه داد: یکی از ۱۱ رشته طراحی شده در دانشگاه که مراحل تصویب خود را در وزارت علوم‌ می‌گذراند، رشته پیشگیری از جرم است.
دکتر محسنی در پایان گفت:  امیدواریم دانشگاه علوم قضائی و خدمات اداری بتواند درکنار دیگر نهادها که خالصانه در موضوع مبارزه با  فساد اداری و اقتصادی تلاش می‌کنند انجام وظیفه نماید تا نظام مقدس جمهوری اسلامی بتواند در این عرصه به
موفقیت های بیشتری نائل گردد.

انتهای پیام/

 


دفعات مشاهده: 713 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر