دکترحداد عادل: ارزشمندترین میراث شهید مطهری عقلانیت دینی است

 | تاریخ ارسال: 1402/2/13 | 
دکترحداد عادل بهترین صفت شهید مطهری را عقلانیت و بارزترین آن را عقلانیت دینی ذکر کرد.
 به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه علوم قضایی، غلامعلی حداد عادل ،رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در نشست گرامیداشت مقام معلم که روز دوشنبه یازدهم اردیبهشت ماه در محل سالن شهید بهشتی دانشگاه علوم قضایی که با حضور ریاست، اساتید و دانشجویان دانشگاه برگزار شد گفت :شهید مطهری یک مسلمان مومن، متدین، متعبد و شیعه ولایی بود و به ائمه و اهل بیت عشق می ورزید. دکتر حداد عادل ادامه داد: کمال و شأن اول شهید مطهری تفکر بود و ایشان فیلسوفی عقل گرا و اهل تعقل بود.
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تصریح کرد: شهید مطهری در اواخر دهه چهل تشخیص داد که موضوع حجاب احتیاج به تجزیه و تحلیل عقلانی متناسب با روزگار دارد و کتاب مسئله حجاب را نوشت و از مسئله حجاب دفاع عقلانی کرد.
دکتر حداد عادل افزود: در حال حاضر در مسئله حجاب که محل ابتلای امروز ما است بنده جای بحث های عقلانی در دفاع از حجاب را خالی می بینم. و این فرق شهید مطهری با دیگران است. ایشان توجهی که به نهج‌البلاغه داشت نگاهی همراه با نگاه عقلانی بود.
دکتر حداد عادل گفت: بنده چند ماه قبل در دانشگاه تهران گفتم که جامعه ما به سمت دو قطبی شدن پیش می رود و یکی از راه های غلبه بر دو قطبی شدن این است که مدافعان دین با نظر عقلانی به دین نگاه کنند و دین را با نگاه عقلانی معرفی کنند.
رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی افزود: شهید مطهری یک مصلح اجتماعی است و فکرش جهان شمول بود. ایشان تمامی جریان های فکری دینی و ضد دینی زمان خود را می شناخت و در همه مسائل دینی ،دفاع عقلانی داشت.
ایشان خطاب به دانشجویان دانشگاه علوم قضایی گفت: نقش شما در دفاع از این انقلاب با بقیه فرق میکند. از وعده های این انقلاب به مردم و جامعه، عدالت است که یکی از این عدالت ها ،عدالت قضایی است و شما که حوزه منصب قضا را انتخاب کرده اید خطا های تان نسبت به سایر دانشگاه ها به اضعاف مضاعف تاثیر منفی دارد. الان که جوان هستید دلهایتان را خدایی کنید تقوا داشته باشید تا بتوانید در مقابل تطمیع ها و مشکلات مقاومت و ایستادگی کنید.
در ادامه این نشست از هفت عنوان کتاب با موضوع بینش مطهر رونمایی شد و در پایان از پنج نفر اساتید نمونه در حوزه فرهنگی و اجرای سند تحول قضایی دانشگاه تقدیر شد.


 

کلیدواژه ها: حداد عادل | دانشگاه علوم قضایی | روز استاد |

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 2041 بار   |   دفعات چاپ: 42 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر