معرّفی و نقد کتاب:«تحلیل اقتصادی حقوق اساسی»

 | تاریخ ارسال: 1395/12/18 | 

نشست معرفی و نقد کتاب  «تحلیل حقوق اساسی»

پیرو سلسله جلسات معرّفی و نقد کتاب، نهمین نشست به همت معاونت پژوهشی و فنّاوری دانشگاه علوم قضائی و خدمات اداری به کتاب «تحلیل اقتصادی حقوق اساسی» تالیف دکتر مسلم آقائی طوق اختصاص یافت. این کتاب در سال ۱۳۹۲ به کوشش عضو هیات علمی دانشگاه علوم قضائی و استادیار حقوق عمومی چاپ و منتشر گردیده است. نشست یادشده، روز شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۰ در سالن دانشکده ثبت و مدیریت قضائی دانشگاه و با حضور دکتر فلاح‌زاده، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه، استادان و منتقدان حوزه حقوق عمومی و عده‌ای از دانشجویان دوره دکتری و کارشناسی ارشد حقوق برگزار شد.

در ابتدای نشست، آقای دکتر مجتبی همتی، دبیر نشست ضمن تشکر از مؤلف کتاب که پذیرفتند کتابشان در معرض نقد و بررسی قرار گیرد، از جناب دکتر آقایی طوق خواستند تا با بیان پیام کتاب، به معرفی آن بپردازند.

 مولف کتاب در بخش اصلی سخنان خود گفتند: ما در این کتاب در پی اثبات این بودیم که مؤلفه‌های علم اقتصاد را می‌توانیم در علم حقوق و البته در حقوق اساسی اعمال کرد. به این معنی که مفاهیم حقوق اساسی را با شاخص‌های علم اقتصاد معادل‌گیری کرده و در صورت انطباق معنائی، از نتیجه مفاهیم علم اقتصادی برای تحلیل مفاهیم حقوق اساسی استفاده کنیم. به طور مثال واژه قدرت را به کلمه پول در علم اقتصاد تبدیل و ترجمه کردیم و با این معادل‌سازی خواستیم پاسخ دهیم آثاری که «قدرت» در عرصه سیاست بدنبال خواهد داشت، چه تبعاتی در علم حقوق اعم از محاسن و معایب را بدنبال خواهند آورد.

در ادامه، دکتر مجتبی قاسمی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی (ره) منتقد نخست جلسه ضمن تشکر از معاونت پژوهشی دانشگاه علوم قضایی که سلسله نشست‌های معرفی و نقد کتاب را در این دانشگاه برگزار نموده‌اند، مراتب تشکر خود از مؤلف کتاب و ابراز خرسندی از قبول نقد آن را اعلام نمودند. ایشان کتاب «تحلیل اقتصادی حقوق اساسی» را خط‌شکن و مصداق جهاد علمی قلمداد نمودند و این آغاز را مبارک دانستند. ایشان در تبین کتاب و اعلام دیدگاه خود گفتند: ما می‌توانیم با تحلیل اقتصادی اثرسنجی کرده و با اثبات یا رد کارآمدی مجازات در بحث اعدام برای مرتکبان جرائم مواد مخدر، این که آیا اعدام داشته باشیم یا خیر؟ در تصمیم‌گیری توسط قانونگذار مشارکت نمائیم.

در ادامه این نشست، آقای دکتر علی سرزعیم دکترای اقتصاد از دانشگاه میلان ایتالیا و عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی، به عنوان دومین ناقد کتاب، با تقدیر از معاونت پژوهشی دانشگاه علوم قضائی به خاطر برگزاری این جلسه و تمجید از آقای دکتر آقایی طوق مؤلف کتاب به خاطر شجاعت‌ورزی و ورود ایشان به عرصه‌ای نو، کار وی را سخت و مهم دانستند. ایشان با بیان مثالی مبنی بر این که در اقتصاد می‌گوئیم آیا هزینه بکنیم و اگر هزینه می‌کنیم چقدر باید بپردازیم؟ سوال دوم را به مراتب در علم اقتصاد پر اهمیت‌تر دانستند، چراکه در جامعه همین چقدرها هستند که کارآئی دارند تا روشن شود که چقدر هدیه بدهیم، چقدر کمک کنیم و ...؟ از سوی دیگر حقوق نیز همواره قضاوت می‌کند که چقدرها را کجا بکار ببریم، چقدر و به چه میزان حکم به جبران خسارت کنیم. پس به صورت طبیعی، علم حقوق و اقتصاد به هم پیوند زده می‌شوند.

 ایشان کتاب را یک مدخل خوب و ریل‌گذاری صحیح خواندند و آن را گام نخست در این عرصه بین‌رشته‌ای تلقی نمودند و بسیاری از مباحث کتاب را نیازمند تکامل مفاهیم توسط گروهی از محققان اعم از حقوقدانان و اقتصادانان دانستند.

 در پایان جلسه دکتر همتی، دبیر نشست با بیان این که دغدغه و البته پیشنهاد ما این است که این آغاز کار به همراه گروهی بزرگتر و با توان علمی اقتصادی به سرانجام مطلوب برسد، از حضور اساتید تشکر نمودند. ضمنا دکتر آقایی طوق مولف کتاب، با تشکر مجدد از حضار و ناقدان کتاب، از افزودن مفاهیم و نظریه‌های دیگر اقتصادی و پرداختن به حقوق بشر و یا حقوق اساسی مردم در چاپ‌های بعدی خبر دادند.

مطالعه بیشتر


دفعات مشاهده: 2875 بار   |   دفعات چاپ: 380 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر