اخبار دانشگاه

فرمان مولا علی علیه السلام به مالک اشتر:

بهترین افراد را برای قضاوت انتخاب کنید.

دکتر حسین مهرپور رییس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی، از حقوقدانان برجسته کشور روز دوشنبه مورخ ۹۴/۹/۲در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم قضایی حضور و ضمن سخنرانی به سوالات دانشجویان پاسخ گفتند.

دکتر حسین مهرپور رییس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی

دکتر مهرپور با اشاره به فرمان مولای متقیان علی (ع) به مالک اشتر در انتخاب قاضی گفت: حضرت در عهدنامه مالک اشتر می فرماید: مالک بهترین افراد رابرای قضاوت انتخاب کنید، کسی که در تنگنا قرار نمی گیرد، اگر لغزش کرد ادامه نمی دهد و جبران می کند، اگراشتباهی کرد بعد متوجه شد برایش دشوار نیست که برگردد و احقاق حق کند.

وی افزود: قاضی باید سعه صدر داشته باشد، در امور دنیوی طمع نورزد زود تصمیم نگیرد، دنبال دلیل و استدلال باشد، بردبار باشد. عادل باشد.

وی همچنین گفت: البته این شرایط در سایر مشاغل وجود ندارد این نشانگر اهمیت و جایگاه والای مسند قضات است.

دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

این حقوقدان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قاضی باید به قوانین موضوعه اشراف کامل داشته باشد و طبق آن عمل کند و همواره به قوانین مراجعه کند و مترصد قوانین جدید باشد.

وی روحیه حق طلبی و عدالت خواهی را از صفات برجسته قاضی ذکر کرد و افزود قاضی باید قانون ناطق باشد و موارد را با قوانین موضوعه منطبق کند.

دکتر مهرپور آشنایی با مبانی فقهی را برای قاضی یک ضرورت دانست و افزود قضات عالم نقش بسیار مهمی در صدور آراء، رویه های قضایی و اجرای عدالت و انصاف در جامعه را دارند.

دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

در آغاز این نشست دکتر شریعت باقری رئیس دانشگاه علوم قضایی ضمن خیر مقدم از سوابق و ویژگی های این حقوقدان برجسته کشور، از جمله عضو اسبق حقوقدانان شورای نگهبان، معاون قضایی قوه قضائیه در دوره های گذشته، استاد برجسته حقوق و اکنون رئیس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی را ذکر نمود.

در پایان جلسه دکتر مهرپور به پرسش حاضرین پاسخ گفت.

کلیدواژه ها: دانشگاه علوم قضايی و خدمات اداری | رييس دانشکده حقوق دانشگاه شهيد بهشتی | دکتر حسين مهرپور |

دفعات مشاهده: 2866 بار   |   دفعات چاپ: 510 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر