نگاهی گذرا به تاریخچه دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

 نگاهی گذرا به تاریخچه دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری
دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری در ابتدا تحت عنوان دانشکده علوم قضایی و خدمات اداری به موجب ماده 35 اصلاح پاره ای از قوانین دادگستری مصوب سال 1356 به منظور رفع نیازهای دادگستری در زمینه های حقوقی، قضایی و اداری تاسیس و با همت و تلاش شهید گرانقدر آیت الله دکتر بهشتی در سال 1361 به طور رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.

 1. پیشینیه تاریخی

به موجب ماده 35 قانون اصلاح پاره ای از قوانین دادگستری مصوب سال 1356 وزارت دادگستری مکلف گردید به منظور تامین کادر مورد نیاز اعم از قضایی و اداری با همکاری وزارت علوم و آموزش عالی به تاسیس «دانشکده علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری» اقدام نماید و داوطلبان خدمت در دادگستری را از بین فارغ التحصیلان دانشکده مذکور و سایر دانشگاهها و موسسات آموزش عالی طبق قوانین مربوط انتخاب کند.

دانشکده عملاً در سال 1361 و با پذیرش اولین دوره دانشجو در رشته علوم قضایی تاسیس گردید و بدین ترتیب هر سال با توجه به امکانات دانشگاه با هماهنگی وزارت علوم، مبادرت به جذب دانشجو نمود.

در این دانشکده بیش از 5000 دانشجو در طی دوره های مختلف جذب و فارغ التحصیل شده اند که هم اکنون اکثریت آنها در کسوت قضاء و بعضاً در مشاغل دیگر نظیر استاد دانشگاه، نماینده مجلس، وکیل دادگستری، کارشناسان ارشد سازمانهای وابسته به قوه ی قضائیه و مانند آن مشغول انجام وظیفه هستند. به این ترتیب صرف نظر از برخی مدیران قوه قضائیه بیش از نیمی از جمعیت قضات کشور فارغ التحصیل این دانشکده می باشند. علاوه براین، در دانشکده، تعداد قابل توجهی دانشجو در رشته های پلیس قضایی، خدمات اداری، ثبت، دوره های معادل علوم قضایی و دوره های کارشناسی ارشد حقوق خصوصی و حقوق جزا و جرم شناسی آموزش تخصصی لازم را به پایان رسانده و در قوه قضائیه یا مراکز دیگر مشغول به کار شده اند.در سال 1389 دانشکده علوم قضایی و خدمات اداری به دانشگاه ارتقا یافت و در حال حاضر دارای سه دانشکده به شرح زیر می باشد:

1-دانشکده حقوق2-دانشکده پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح تربیت 3- دانشکده ثبت و مدیریت قضایی

2. رشته های برگزار شده در دانشکده

الف) کارشناسی علوم قضایی؛ این رشته به تربیت کارکنان قضایی اختصاص دارد، اولین دوره دانشجویان این دوره در تاریخ 61/15/6 تحصیلات خود را شروع و در 64/11/29 حدود 30 نفر از اولین دوره فارغ التحصیل شدند،  در این رشته هم اکنون نیز دانشجو جذب می شود.

ب) کارشناسی پلیس قضایی؛ این رشته به تربیت پلیس جهت خدمت در قوه قضائیه اختصاص  داشت که در سال 1368 برای اولین بار دانشجویان در این رشته پذیرش شدند ولی پس  از آن جذب دانشجو استمرار نیافت.

ج) کارشناسی خدمات اداری؛ این رشته به تربیت کارکنان اداری قوه قضائیه اختصاص  داشت که در سال 1371 تعدادی دانشجو در این رشته جذب شدند ولی جذب دانشجو در این رشته نیز استمرار نیافت.

د) کاردانی ثبت؛ این رشته جهت تربیت کارکنان اداری سازمان ثبت اسناد و املاک اختصاص داشت لکن در دروه ای محدود مبادرت به جذب دانشجو در این رشته شد ولی استمرار نداشت.

لازم به ذکر است که با توسعه دانشگاه، راه اندازی مجدد برنامه های درسی فوق پس از اعمال اصلاحات لازم، در دستور کار دانشگاه قرار دارد.


کلیدواژه ها: تاريخچه دانشگاه علوم قضايی و خدمات اداری |

دفعات مشاهده: 21488 بار   |   دفعات چاپ: 2504 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 88 بار   |   0 نظر