نشست واکاوی یک رأی با موضوع «اقدام علیه امنیت داخلی در حد محاربه (سرقت مسلحانه)» 16 آذر برگزار شد

نشست واکاوی یک رأی با موضوع «اقدام علیه امنیت داخلی در حد محاربه (سرقت مسلحانه)» برگزار شد

AWT IMAGE

در راستای برنامه‌های معاونت پژوهشی دانشگاه به مناسبت هفته پژوهش، جلسه سخنرانی با موضوع «نشست واکاوی یک رأی با موضوع «اقدام علیه امنیت داخلی در حد محاربه (سرقت مسلحانه) رأی شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران» با حضور دکتر رضا فرج‌اللهی (قاضی دیوان عالی کشور) و دکتر عباس شیری (عضو هیأت علمی دانشگاه تهران) به همت انجمن علمی دانشجویان دانشگاه علوم قضایی در ساعت 16-14 روز یکشنبه 16/09/93 در سالن شهید بهشتی دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم قضایی برگزار شد.

در این جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، اساتید محترم پس از تبیین مبانی فقهی و سابقه قانونگذاری جرم «محاربه و افساد فی الارض» به واکاوی و نقد رأی صادره از شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران پرداختند. دکتر فرج‌اللهی با بیان اینکه جرم محاربه در قرآن دارای تعریف مشخص است، تأکید کردند که نمی‌توان هرکس را که اقدام به سرقت نمود ولو سلاح هم به دست گرفته باشد محارب نامید بلکه نیاز به قصد «اخافه الناس» و ایجاد رعب و وحشت عمومی دارد. لذا دیوان عالی کشور آرایی را که با عدول از این تعریف و ضابطه صادر شده‌اند در موارد متعددی نقض کرده است.

دکتر شیری نیز با نقد رأی صادره از شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران و مغایرت آن با مقررات قانونی ناظر به جرم محاربه در قوانین جزایی، یکی از علل صدور چنین احکامی را تسکین افکار عمومی جامعه و به اصطلاح «عوام‌گرایی کیفری» قلمداد کردند. ایشان همچنین با انتقاد از صدور حکم اعدام در جرم محاربه به نحو تخییر، توصیه کردند که مطابق نظر برخی از فقها باید نظام ترتیبی مجازات در این مورد در قانون پیش‌بینی شود.

در پایان دانشجویان پرسش‌هایی در خصوص موضوع مطرح نمودند و سخنران جلسه به پرسش‌ها پاسخ دادند.


دفعات مشاهده: 4467 بار   |   دفعات چاپ: 1071 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر