برگزاری سومین نشست واکاوی یک رأی: مصونیت قضایی دولتها

برگزاری سومین نشست واکاوی یک رأی: مصونیت قضایی دولتها

سومین جلسه از سلسله نشستهای واکاوی یک رأی با موضوع "مصونیت قضایی دولتها: واکاوی رأی شعبه 55 دادگاه عمومی حقوقی تهران" به همت معاونت پژوهشی دانشگاه با همکاری کانون جنبش نرم‌افزاری برگزار شد.

دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

این نشست در ساعت 14 روز سه شنبه 06/08/93 در سالن شهید بهشتی دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری با سخنرانی جناب آقای دکتر شریعت باقری سرپرست محترم دانشگاه، جناب آقای دکتر سید قاسم زمانی دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی، جناب آقای اصانلوقاضی محترم صادرکنندۀ رأی و با حضور معاون محترم پژوهشی دانشگاه و جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم قضایی و سایر دانشگاهها برگزار شد.

برگزاری سومین نشست واکاوی یک رأی

در ابتدای جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، جناب آقای دکتر شریعت باقری سرپرست محترم دانشگاه ضمن خیرمقدم و قدردانی از حضور اساتید و حاضرین در جلسه، با تأکید بر اهمیت موضوع مسئولیت و مصونیت قضایی دولتها در عرصه بین‌المللی، نوع رأی صادره و جسارت قاضی صادرکننده را قابل توجه دانستند. ایشان در ادامه ضمن اشاره به مبانی تصویب «قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی حقوقی علیه دولتهای خارجی»، به تبیین موضوع از منظر حقوق داخلی و بین‌المللی پرداختند.
سپس جناب آقای اصانلوبه عنوان قاضی صادرکنندۀ رأی در توجیه و تبیین رأی اشاره کردند که ما در صدور این رأی تلاش کردیم از ظرفیت‌های قانونی موجود به نحوی استفاده کنیم که عدالت و انصاف تأمین شود و در عین استقلال قضایی، از مرز بی‌طرفی خارج نشویم.

 مصونیت قضایی دولتها

در ادامه جناب آقای دکتر زمانی ضمن تبیین مبانی مسئولیت مدنی و جبران خسارت در حقوق داخلی به نقد مفاد رأی صادره پرداختند. ایشان با اشاره به اینکه عمل قاضی منتسب به دولت و حاکمیت است و می‌تواند زمینۀ مسئولیت دولت را فراهم کند، رأی صادره را از جهت مبانی قانونی، اصول مسئولیت مدنی و میزان خسارت محاسبه شده و محکومُ به، مورد نقد و بررسی قرار دادند.
در پایان جناب آقای دکتر شریعت باقری با بیان اینکه این بحث در کشور ما سابقه چندانی نداشته و قانون مربوطه در پی دعاوی مطرح شده از سوی دولت آمریکا علیه ایران به تصویب رسیده است، بر این مطلب تأکید نمودند که این وظیفۀ قضات است که چنین مباحثی را توسعه دهند و قواعد و مبانی آن را استخراج و آن را تقویت نمایند.

دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

تفصیل مباحث مربوطه و نتایج آن به زودی توسط معاونت پژوهشی دانشگاه منتشر خواهد شد.


کلیدواژه ها: دانشگاه علوم قضايی و خدمات اداری | برگزاری سومين نشست واکاوی يک رأی: مصونيت قضايی دولتها |

دفعات مشاهده: 5016 بار   |   دفعات چاپ: 1007 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر