مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

 | تاریخ ارسال: 1398/7/6 | 

مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۸ دانشجویان دانشگاه علوم قضایی با حضور و سخنرانی حضرت آیت الله رئیسی ریاست قوه قضائیه ساعت ۸ صبح روز شنبه مورخ ۹۸/۷/۶ در سالن اجتماعات دانشگاه برگزار شد.

در آغاز این مراسم دکتر فرید محسنی رئیس دانشگاه ضمن عرض خیر مقدم گزارشی از برنامه های آتی دانشگاه را ارائه نمودند.

آیت الله رئیسی در ابتدای این مراسم با قدردانی از زحمات همه کسانی که مدیریت دانشگاه علوم قضایی را از گذشته تا به امروز بر عهده داشته اند  اظهار کرد: بدون تردید ایشان همواره تلاش نموده اند که دانشگاه، تراز دانشگاهی با تربیت کادر علمی با تقوا و متناسب با قضای اسلامی را تربیت نموده اند و موفقیت‌هایی هم در این زمینه داشته‌اند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه عنوان کرد: بحمداله در جایگاه‌های مختلف دستگاه قضایی دانشجویان دانش آموخته دانشگاه علوم قضایی داریم که افتخار دستگاه قضایی و نیرو‌های موثری هستند.

آیت الله رئیسی با ارج نهادن نسبت به اقدامات همه مدیران و اساتید و دانشجویان پرتلاش دانشگاه علوم قضایی، تصریح کرد: در حال حاضر با نگاه به حرکت ۴۰ ساله‌ای که انجام شده دوره جدیدی را در پیش داریم که دوره تحول و اجرای سند بالادستی است که امر مقام معظم رهبری است.

در دوره تحول، دستگاه قضایی و همه اجزای آن باید نقش آفرین باشند

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در دوره تحول، دستگاه قضایی و همه اجزای آن باید در این زمینه نقش آفرین باشند، ادامه داد: تحول در دستگاه قضایی بدون تحول در دانشگاه علوم قضایی، در بخش‌های تربیت نیروی انسانی و حوزه‌های آموزش و پژوهش امکانپذیر نیست.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه هرجا پیشرفتی وجود دارد در گرو اعتلای کادر تربیت شده آن مجموعه است، اظهار کرد: حتما تربیت نیروی انسانی در این دوره باید با همه ادوار گذشته متفاوت باشد، ضمن اینکه باید از تجربیات پیشینیان و نکات ارزشمند و تجربیات خوبی که گذشتگان داشته‌اند درس گرفت؛ اما باید طرحی نو در انداخت.

دانشگاه علوم قضایی در سه حوزه علم، حرفه‌ای بودن در امر قضا و اخلاق، برتری داشته باشد

آیت الله رئیسی ادامه داد: تحول دانشگاه باید حتما با اتقان علمی همراه باشد نه حرکت سلیقه‌ای، باید اساتید و فرهیختگان در هسته‌های علمی دور هم جمع شوند و بحث کنند که چه کارهایی می بایست انجام پذیرد تا دانشگاه علوم قضایی بتواند در سه حوزه علم، حرفه‌ای بودن در امر قضا و اخلاق، نیروی انسانی تاثیر گذار تربیت نماید.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: حال چه باید کرد تا در این سه حوزه معلوم شود که دانشگاه علوم قضایی با همه دانشکده‌ها و همه بخش‌های علمی و پژوهشی خود، نیرویی تربیت می‌کند که با مراکز علمی دیگر تفاوت داشته باشد.

وی افزود: اگر این تفاوت نباشد این سئوال مطرح می‌شود که چرا شما بخش تخصصی و نیروی تخصصی را پرورش می‌دهید در حالی که دانشگاه‌های دیگر در حال انجام چنین کاری هستند حتی یک رقابتی هم وجود دارد، زیرا به هرحال دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور همان کاری که دانشگاه علوم قضایی می‌کند را انجام می‌دهند، در واقع مزیت نسبی شما چیست.

ایشان با توجه به گزارش ریاست دانشگاه بیان نمودند که ایجاد  شورای تحول در این دانشگاه بسیار مبارک است و دانشگاه علوم قضایی باید این بخش را داشته باشد و همواره به تحول فکر کند؛ موضوع تحول در دانشگاه علوم قضایی با ارج نهادن بر همه آنچه که پیشینیان انجام دادند امر بسیار مهم و ضروری است.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: دانشجویان عزیزی که در این رابطه صاحب نظر هستند و می‌توانند وقت بگذارند و کمک کنند که این تحول در این دانشگاه نهادینه شود، حتما در این زمینه نقش آفرین باشند، حتی دانش آموختگان قبلی که به نحوی با دانشگاه در ارتباط هستند و همچنین نظرات قضات مجرب می‌تواند در جهت گره گشایی موثر باشد.

تأکید بر آشنایی قضات با موضوعات میان رشته‌ای

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر آشنایی قضات با موضوعات میان رشته‌ای گفت: مهم است که هر دانشجو به میزانی که ضرورت دارد با علوم روز به خصوص مباحث فناوری آشنایی لازم را داشته باشد. همچنین قضات باید اجمالا به مسائل اقتصادی آشنایی داشته باشند، نمود این امر می تواند منجر به تشکیل شعب و بخش‌های تخصصی در قوه قضاییه شود.

سیاسی بودن به معنای شناخت جامعه، شناخت نیاز‌های جامعه و ایفای نقش برای رفع نیاز‌های جامعه است

آیت‌الله رئیسی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در مورد سیاسی بودن دانشگاه، دانشجو، طلبه یا حوزه فرمودند برخی سیاسی بودن را به این معنا می‌دانند که دانشجو یا طلبه عضو یک جریان، حزب و گروه سیاسی باشد، اما سیاسی بودن حتما به این معنا نیست، سیاسی بودن به معنای شناخت جامعه، شناخت نیاز‌های جامعه و ایفای نقش برای رفع نیاز‌های جامعه است.

وی گفت: شهدای عالیقدر و سرداران رشید اسلام که امروز به آن‌ها افتخار می‌کنیم و نام شهدا، فرزند شهید، خانواده شهید، خانه شهید، اثر شهید و کوچه شهید پرچم‌های برافراشته‌ای در هر کوی و برزن هستند که ارزش‌های انقلاب، پیام امام، انقلابی اندیشیدن و عمل کردن را نشان می‌دهند.

نام شهید در هر کوی و برزن  پرچمی از ارزش‌های الهی است

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نام شهید در هر کوی و برزن پرچمی از ارزش‌های الهی است، تصریح کرد: در هر کارخانه، اداره، سازمان، دانشگاه و حوزه نشان شهید یک علامت و نشانه برای حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی است.

وی تصریح کرد: این سخنی که پیامبر اکرم (ص) در بیان نورانی و در تعریف علم فرمودند سخن بلندی است؛ در کتاب شریف "اربعین"، امام خمینی (ره) در حدیث خیلی زیبا تبیین کردند و فرمودند مراد از این علم، علم به عقاید و باورهاست؛ علم به اخلاق فاضله و کریمه است و علم نسبت به احکام و باید و نباید‌های الهی است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: درس‌ها را باید خواند؛ اما حقیقت علم و دانش را که در بندگی قرار دارد باید از او خواست تا همیشه انسان را در عرصه های مختلف راهنما باشد و به انسان بیاموزد که چه باید کرد. همین حدیث را امام صادق (ع) در روایتی تبیین فرمودند. آنجا فرمودند که کل علم را من در چهار چیز دیدم که از مهم‌ترین موارد در این حدیث باز همین مساله خداشناسی، خودشناسی، دین شناسی و آسیب شناسی دینی است که چه چیزهایی انسان را از دین خدا خارج می کند.

ایشان در ادامه فرمودنند اساس آن چیزی که می‌تواند انسان و شخصیت او را شکل دهد، این چیزهاست؛ باز شدن چشم، قلب، دل و فهم و درک انسان در این حوزه به بندگی خداوند متعال نیاز دارد.

خروجی دانشگاه علوم قضایی باید قاضی متدین، واجد شرایط، عالم، اخلاقی و انقلابی باشد

رئیس قوه قضاییه خطاب به اساتید و دانشجویان بیان کرد: خروجی دانشگاه علوم قضایی باید قاضی متدین، واجد شرایط، عالم، اخلاقی و انقلابی باشد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: امروز در تمام دنیا و در مقالات جدید بحث می‌کنند که ما سال‌های سال است که علم را از اخلاق جدا کرده‌ایم و اشتباه کردیم که نتیجه آن این شد که با علم ابزاری علیه خود انسان و حیات آن ساخته شد و محیط زیست و زندگی انسان را به مخاطره انداخت. باید در کنار علم، اخلاق را قرار دهیم و این را امام صادق (ع) و پیغمبر اکرم (ص) آن روز فرمودند که اگر در کنار علم و دانش اخلاق نباشد، دانشجو و استاد ما اگر در کنار یاد دادن و یاد گرفتن اخلاق نداشته نباشد، این علم و دانش علاوه براینکه گره‌گشا نخواهد بود، گره‌هایی را هم برای خودش و هم برای جامعه ایجاد می‌کند.

علم گره‌گشا علمی است که در کنار آن اخلاق فاضله و کریمه باشد

آیت الله رئیسی با بیان اینکه علم گره‌گشا علمی است که در کنار آن اخلاق فاضله و کریمه باشد، گفت: من به رئیس دانشگاه، اساتید و مربیان تاکید می‌کنم که دانشگاه علوم قضایی هم در مسائل حقوقی و علمی باید دستی برتر داشته باشد و هم در اخلاقِ حرفه ای دستی برتر داشته باشد؛ به نحوی که دانش آموختگان این دانشگاه در بین فارغ‌التحصیلان حقوق سرآمد باشند؛ به لحاظ اینجا وابسته به قوه قضاییه است و نیاز‌ها را خوب تشخیص می‌دهد و انشاءالله متناسب با آن نیاز‌ها در جهت رفع آن نیاز‌ها تلاش می کند.

رئیس قوه قضاییه با مفید دانستن اطلاع پیدا کردن اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم قضایی از وضعیت دستگاه قضایی اظهار کرد: آقای دکتر محسنی ترتیبی دهند که اساتیدی که از قوه قضاییه به اینجا می‌آیند و تدریس می‌کنند، وضعیت و شرایط دستگاه قضایی را خوب برای عزیزان تبیین کنند.

وی اضافه کرد: اگر بشود در آن مقطعی که عزیزان باید کار تخصصی انجام دهند، در حوزه‌های مختلف قضایی بر اساس رشته‌های موجود در دانشگاه از جمله در حوزه خانواده، مسائل اقتصادی، کیفری، مدنی و سایر رشته‌ها به اطلاعات کاملا به هنگام دسترسی پیدا کنند و بدانند دستگاه قضایی چه نیازهایی دارد و مشکلات امروز در حوزه مربوط به آن‌ها چیست، من کاملا با این روند موافق هستم؛ چرا که دانشجویان این دانشگاه مجموعه‌ای هستند که عموما خود را برای خدمت در دستگاه قضایی آماده می کنند؛ لذا اطلاع پیدا کردن از نیازهای دستگاه قضایی برای عزیزان می تواند بسیار مفید باشد.

شرایط و وضعیت ما در دستگاه قضایی شرایطی است که تحول جدی می‌طلبد

آیت الله رئیسی در ادامه خاطرنشان کرد: با عنایت به همه تلاش‌هایی که بزرگان و اساتید ما در طول چهل ساله بعد از انقلاب اسلامی برای شکل‌گیری دستگاه قضایی مبتنی بر فقه و حقوق کرده اند، اما شرایط و وضعیت ما در دستگاه قضایی شرایطی است که تحول جدی می‌طلبد و دلسوزان، مطلعان و کسانی که با دستگاه قضایی آشنا هستند، حتما می‌دانند که این تحول یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای قوه قضاییه است.

باید از اساتید صاحب نظر در مسائل حقوقی و قضایی بیشتر استفاده شود

وی با تبریک سال تحصیلی جدید خطاب به دانشجویان و اساتید گفت: من با اطلاعاتی که دارم، می‌دانم اینجا اساتید خوبی دارد؛ اما به این میزان نباید اکتفا شود و باید از اساتید صاحب نظر در مسائل حقوقی و قضایی بیشتر استفاده شود و دانشجویان عزیز نیز انشاءالله سال پربرکتی داشته باشند و دانش افزایی و رسیدن به مدارج عالی از جهت علمی و اخلاقی که محصول آن می شود قضات عالم، باتقوا و انقلابی، نتیجه‌اش شکل گیری تحول در دستگاه قضایی و اجرای عدالت برای زندگی مردم باشد.

آیت الله رئیسی ادامه داد: مردم باید احساس کنند این تحول اتفاق افتاده و قاضی، هم حفظ احترام می کند و مهربان است و هم حفظ اقتدار می‌کند و با قدرت و بدون نفوذ از احدی قانون را اجرا می‌کند و از خود نیز نفوذپذیر نیست؛ یعنی حب و بغض شخصی وی دخالت در حکمش نمی‌کند و تلاش می‌کند مسائل را با تدبیر دنبال کند.

رئیس قوه قضاییه عنوان کرد: من در جلسات گفتم که قضات ما انشاءالله در این حوزه با تمام تلاش‌هایی که می‌کنند سعی‌شان این باشد که دستگاه قضایی آن ملجاء و پناهگاهی شود که هم امام (ره) در کلمات نورانی خود فرمودند و هم رهبری تاکید دارند که دستگاه قضایی ملجاء و پناهگاه مردم شود.

پناهگاه شدن دستگاه قضایی با بخشنامه و دستورالعمل نمی‌شود

وی با بیان اینکه پناهگاه شدن دستگاه قضایی با بخشنامه و دستورالعمل نمی‌شود، گفت: باید این احساس در مردم ایجاد شود که این پدری مهربان است که اگر مورد ظلم قرار گرفتم و به او مراجعه کردم، حتما رفع ظلم خواهد شد. این احساس آن امر مبارکی است که باید با عملکرد‌ها اتفاق بیفتد و امیدواریم که انشاءالله سال نو تحصیلی به برکت نام مقدس اباعبدالله (ع) بر شما و اساتید محترم مبارک باشد و ما هم شاهد کاری بهتر و برتر در دانشگاه علوم قضایی باشیم.

در ابتدای این جلسه دکتر فرید محسنی رئیس دانشگاه علوم قضایی طی گزارشی اظهار نمودند که در سال جاری ۹۱ نفر از میان داوطلبان تحصیل در دانشگاه پذیرفته شدند که ۵ نفر رتبه تک رقمی، ۳۶ نفر رتبه دو رقمی و ۵۰ نفررتبه سه رقمی هستند.

محسنی با اشاره به آیات ۵۸ تا ۶۹ سوره نسا گفت: این آ‌یات مملو از نکات حقوق عمومی و مرتبط با نظام حاکمیتی است.

رئیس دانشگاه علوم قضایی ادامه داد: دانشگاه علوم قضایی، وظیفه اصلی تربیت قضاتی را بر عهده دارد که علاوه بر علم و دانش، با تقوا، متعهد و انقلابی باشند.

وی گفت: قوه قضاییه در وضعیت فعلی درصدد تحولات بزرگی است و موفقیت در این امر مهم منوط به وجود افراد توانمندی است که برای این اهداف مهم تربیت شده باشند.

محسنی با بیان اینکه دانشگاه علوم قضایی سربازخانه‌ای برای تربیت نیرو در خط مقدم است، بیان کرد: ما یک دانشکده حقوق مستقل نیستیم که صرفا آموزش حقوق دهیم؛ بلکه باید قضات متخصص، متعهد و ولایی تربیت کنیم.

رئیس دانشگاه علوم قضایی در ادامه با بیان اینکه ۴۹ روز است که در این منصب حضور پیدا نموده است، افزود: در این مدت با کمک اساتید و کارکنان دانشگاه حتی در ایام تعطیل دانشگاه نیز برنامه ریزی کرده‌ایم و شورای تحول که زیر مجموعه آن کارگروه‌هایی است که در زمینه‌های علمی کار می‌کنند، تشکیل شده است.

وی بیان کرد: در زمینه علمی وضعیت قوه قضاییه با توجه به تحولات اجتماعی نیاز به تحول جدی دارد که در کارگروه مربوطه پیگیر آن هستیم.

محسنی ادامه داد: در زمینه‌های کارآفرینی، استارت آپ‌ها، حقوق فناوری اطلاعات، حقوق کیفری و اقتصادی نیز تدارک دیده‌ایم که در درس‌ها به آن‌ها پرداخته شود تا بتوانیم دانشگاه را در همه ابعاد توسعه دهیم.

رئیس دانشگاه علوم قضایی با اشاره به برنامه ریزی‌های انجام شده در زمینه فرهنگی اذعان کرد: کار در این حوزه شروع شده و به شدت و با بهره گیری از متخصصین و افراد صاحبنظر در امور فرهنگی در حال پیگیری است. ما تمام تلاشمان را به صورت نرم افزاری به کار می‌بریم تا در زمینه اهداف تحولی قوه قضاییه کار خود انجام دهیم.


کلیدواژه ها: رئیس قوه قضاییه | رئیس دانشگاه علوم قضایی | آیت الله رئیسی | مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری | دکتر فرید محسنی |


دفعات مشاهده: 4361 بار   |   دفعات چاپ: 181 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر