نشست «دیوان بین المللی دادگستری و شکایت جمهوری اسلامی ایران علیه آمریکا: آموزه ها و تجربیات»

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۹/۲۵ | 

نشست «دیوان بین المللی دادگستری و شکایت جمهوری اسلامی ایران علیه آمریکا: آموزه ها و تجربیات»

به همت دفتر همکاری های بین المللی دانشگاه علوم قضایی نشست علمی با موضوع « دیوان بین المللی دادگستری و شکایت جمهوری اسلامی ایران علیه آمریکا: آموزه ها و تجربیات» با حضور دکتر محمد جعفر قنبری جهرمی و دکتر هادی آذری در ساعت ۱۶ روز دوشنبه ۱۹ آذر ماه ۹۷ با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان در سالن اجتماعات دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری برگزار گردید.

در ابتدای این نشست، دکتر قنبری اشاره نمود که در حال حاضر دو دعوی از سوی ایران علیه ایالات متحده نزد دیوان بین المللی دادگستری در حال رسیدگی و طی مراحل دادرسی می باشد. پرونده نخست که در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۶ نزد دبیر خانه دیوان بین المللی دادگستری ثبت شده است و مربوط به توقیف برخی از اموال متعلق به ایران است. و دعوی دوم که متعاقب خروج از ایالات متحده از برجام در ۱۶ جولای ۲۰۱۸ نزد دبیرخانه دیوان بین المللی دادگستری به ثبت رسیده است. دکتر قنبری ابتدا به تفاوت های ماهوی این دو قضیه اشاره نمود و در ادامه با تمرکز بر روی قضیه مربوط به بازگشت تحریم های ایالات متحده علیه ایران، به بررسی مبانی صلاحیت دیوان بین المللی دادگستری برای رسیدگی به این پرونده و همچنین تجزیه و تحلیل استدلال های طرفین بر اساس معاهده مودت ۱۹۵۵ پرداخت. ایشان در ادامه خاطر نشان نمود که در این قضیه از مشاوره و کمک حقودانان و اساتید دانشکده های حقوق در ایران نیز تا حد امکان استفاده شده است.

در ادامه دکتر آذری به بررسی نکات حقوقی مربوط به دستور اقدامات موقت صادره از سوی دیوان در ۳ اکتبر ۲۰۱۸ اشاره نمود و خاطر نشان کرد که این دستور موقت دارای نکات مثبت حقوقی برای کشورمان است. همچنین ایشان این نکته را یادآور شد که در این قضیه ما هنوز در ابتدای مسیر هستیم و تمام تلاش ها متمرکز خواهد شد تا در مراحل رسیدگی به این قضیه استدلال های حقوقی مستحکم و قابل قبولی به منظور حمایت از حقوق دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران در دیوان بین المللی دادگستری ارائه شود.

در پایان این نشست نیز سخنرانان به پرسش های مطرح شده از جانب حاضرین در نشست پاسخ دادند.


کلیدواژه ها: نشست «دیوان بین المللی دادگستری و شکایت جمهوری اسلامی ایران علیه آمریکا: آموزه ها و تجربیات» |


دفعات مشاهده: 2191 بار   |   دفعات چاپ: 85 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر