دیدار وزیر دادگستری دولت افغانستان با رئیس دانشگاه علوم قضائی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۸/۷ | 

آقای عبدالبصیر انور وزیر دادگستری افغانستان و هیأت همراه روز شنبه 5 آبان ماه 1397 در دانشگاه علوم قضائی حضور یافتند و با دکتر شریعت باقری رئیس دانشگاه دیدار و گفتگو نمودند. سفیر افغانستان در ایران، مشاور ارشد وزارت دادگستری افغانستان ، معاون وزیر دادگستری افغانستان و رئیس بخش ارتباطات خارجی وزارت دادگستری افغانستان، وزیر دادگستری را در این دیدار همراهی نمودند.

دکتر شریعت باقری در ابتدای جلسه ضمن خیرمقدم و ابراز خرسندی از حضور وزیر دادگستری افغانستان و هیأت همراه به اشتراکات زبانی، فرهنگی و مذهبی دو کشور اشاره و تاکید نمودند. ایشان در ادامه به معرفی دانشگاه علوم قضایی و نقش آن در تربیت قضات در ایران پرداختند و به نهادهای مشابه این دانشگاه در سایر کشورها اشاره نمودند.

وزیر دادگستری افغانستان نیز ضمن اعلام خرسندی از حضور در یک مرکز علمی مهم در ایران به نقاط مشترک دو کشور اشاره نمود و از آن به عنوان یک سرمایه بزرگ یاد کرد. آقای عبدالبصیر انور با اشاره به نظام قضائی افغانستان خاطر نشان کرد در این کشور دانشگاهی که به طور اختصاصی به تربیت قضات بپردازد وجود ندارد و تنها یک دوره 2 ساله برای تربیت خاص قضات در افغانستان، اجرا می شود. وزیر دادگستری افغانستان در ادامه به نقش وزارت دادگستری افغانستان در حل و فصل اختلافات قبل از ارجاع به محاکم و همچنین نقش این وزارت در ارجاع پرونده ها به محاکم مختلف و مطالعه و بررسی قوانین اشاره نمود. همچنین آقای عبدالبصیر انور ابراز تمایل نمود که در صورت امکان دانشجویان افغان امکان تحصیل در دانشگاه علوم قضایی را به دست آورند.

دکتر شریعت باقری در ادامه با اشاره به نقش زبان مشترک در توسعه و غنابخشی به زبان فارسی یادآوری نمود که مراودات مشترک بین کشورهای همزبان برای غنی شدن آن زبان بسیار مهم و ارزشمند است. ایشان در خصوص پذیرش دانشجویان افغان در دانشگاه علوم قضایی، ضمن تاکید بر عدم وجود سابقه پذیرش دانشجویان خارجی، این موضوع را قابل بررسی دانست . رئیس دانشگاه علوم قضائی ضمن اشاره به این مساله که پذیرش در این دانشگاه تنها از طریق کنکور سراسری صورت می پذیرد، تاکید نمود که دانشگاه علوم قضایی داوطلبان با رتبه های برتر کنکور را گزینش می نماید. در ادامه دکتر شریعت باقری، برگزاری کنفرانس ها و کارگاه های آموزشی مشترک را به عنوان حوزه ای که دانشگاه آمادگی همکاری در مورد آن را دارد معرفی نمود. ایشان همچنین پیشنهاد تدوین کنوانسیون های مشترک بین کشورهای همجوار و همزبان را مطرح نمود تا در زمینه هایی نظیر حقوق بین الملل خصوصی، حقوق خانواده و حقوق تجارت توافق های بین المللی منطقه‌ای حاصل شود که این امر به غنای حقوقی کشورهای همزبان کمک خواهد کرد. دکتر شریعت باقری امکان تبادل استاد بین دو کشور برای معرفی نظام حقوقی ایران و افغانستان و برگزاری نشست های مشترک بین اساتید دانشگاه های ایران و افغانستان را نیز زمینه مناسبی برای همکاری معرفی نمود.

مشاور وزیر دادگستری افغانستان بر لزوم مطالعه تطبیقی حقوق بین الملل خصوصی، حقوق مدنی، حقوق جزا بین دو کشورو همچنین شرح و تفسیر قوانین افغانستان تاکید نمود و با اشاره به اهمیت جنبه های کاربردی و عملی علم حقوق، تبادل تجارب حقوقی بین دو کشور را از ضروریات تلقی نمود. معاون وزیر دادگستری افغانستان نیز با اشاره به وجود یک مرکز مطالعات حقوقی مرتبط با وزارت دادگستری در دانشگاه کابل خواستار استفاده از ظرفیت دانشگاه علوم قضایی برای همکاری متقابل بین دو کشور شد. وی در زمینه برگزاری کارگاه های آموزشی و کنفرانس های مشترک به صورت ویدئو کنفرانس از سوی مرکز مطالعات حقوقی دانشگاه کابل اعلام آمادگی نمود.

در خاتمه این دیدار، وزیر دادگستری افغانستان و هیأت همراه از کتابخانه دانشگاه علوم قضایی بازدید نمودند.دفعات مشاهده: 2549 بار   |   دفعات چاپ: 73 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر